Co se dělo

Pasení a výlet v Orličkách

14. května 2013 v 21:46 | Tereza
27.4. - 28.4.
Fanoušek dozrál do věku, kdy už by měl mít základy výcviku a mentálních schopností na to zvládat něco jiného, než chléb a hry. Přihlásila jsem nás tedy na zkoušku vloh ovčáckého psa ZVOP, přestože ovečky viděl předtím jen jednou na asi pět minut. Přestože jsem byla přesvědčená, že vlohu má, do ohrady s ovečkami jsem vstupovala trochu nejistá. Je ještě poměrně štěněcí a pase klasickým hurá stylem. Podobně jako Ayla vyvíjí na ovce pěkný tlak, za což jsme dostali pochvalu, ale potřeboval by se přeci jen trochu uklidnit, aby je díky tomu nerozháněl. Na pasení přijel i náš syn Fest Aylax Leneli, rozhodčí je oba ohodnotil kladně a tak jsme odjížděli s první složenou zkouškou. Pro radost si zapásla i Ayla, ale ta už zkoušku vloh má.

Doprovázeli nás Eda se Shaini, kteří si pasení moc neužili. Přespali jsme a druhý den jsme měli v plánu dlouhý výlet po horách, ale ráno začalo pršet a vypadalo to spíš na rychlý přesun do tepla domova. Naštěstí jsme dlouho otáleli, takže nás počasí nakonec překvapilo, umoudřilo se a dovolilo nám udělat alespoň kratší výlet po zamlženém okolí. Místy se ještě držel sníh a pohybovali jsme se tak vysoko, že jsme chodili v mracích. Jaký to krásný pocit po zasmrděné Praze...

Po výletě jsme trochu uhli z kurzu a zajeli zkontrolovat dalšího syna Frnka Aylax Leneli. Má se skvěle, ale fotit se nedal:-)

Edovo fotky jsou ZDE
Celá galerie Lenky, která se na své odchovance také přijela podívat, je ZDE

Naše druhé ostré pátrání

9. května 2013 v 20:46 | Terezas
Tentokrát by si taková zkušenost zasloužila trochu více slov...

21.1. 2012 jsme se s Aylou zúčastnily pátrací akce v Louňovicích. Tentokrát to bylo trochu více andrenalinové než minule, protože jsme na místo byli povoláni až v pozdních odpoledních hodinách a pátrání jsme začinali, když už bylo značně šero a pokračovali až do úplné tmy. Navíc byl sníh, terén byl rozlehlý, místy neschůdný a aby toho nebylo málo, všechny indicie nasvědčovaly tomu, že pohřešovaný jedenasedmdesátiletý běžkař se skutečně ztratil v této oblasti a neodjel někam mhd, jak tomu bylo v případě našeho minulého zásahu. Na místo dorazilo 7 atestovaných psovodů (3x SDH+ZČK, 2x ZBK Praha, 2x ZBK Pardubice) a 7 bez atestu (6x ZBK Praha, 1x ZBK Pardubice), několik členů doprovodu a vedoucí pražské brigády, jež zajišťovala štáb pro jejich družstvo. Prostory jsme rozdělily na několik větších celků. Jeden byl přidělen družstvu pražské brigády, jeden družstvu složenému ze zbylých psovodů. Třetí terén byl připraven pro pozdější pátrání. S pátráním jsme začali před šestou hodinou odpolední a bez výsledku jej ukončili okolo půlnoci na úterý.

Kromě toho, že jsme neskutečně dlouho a zbytečně čekali před služebnou PČR, než se všechno dohodlo a připravily se podklady pro GPS, byla akce dobře připravená a práce s GPS a vysílačkami bezproblémová. Ne že bych čekala v těchto bodech problémy, ale spíš zatím jen zjišťuji, jak všechno funguje a příjemně mě překvapilo, že se nemusím bát ani práce s GPS, ani s vysílačkou, přestože si nevěřím v kontaktu s jakýmkoliv vynálezem, který nefunguje na čistě mechanickém principu, nedejbože má display a nějaké čudlíky...

Ayla hledala dobře, ale hlavně v prvních desítkách minut. Později nehledala naplno, ale běhala ve slušném akčním rádiu, tak jak má ve zvyku, čuchala pachy zvěře a lesa a neměla jsem nejmenší pochyby o tom, že pokud narazí na lidský pach, označí ho. Na dlouhodobějším hledání ale musíme zapracovat, aby si dokázala rozvrhnout síly a nehledala na doraz jen v první půlhodině.

Nejvíce si budu pamatovat ten nepříjemně mrazivý pocit zodpovědnosti. Kdyby Ayla vynechala "ten pravý" kousíček houští a pohřešovaný senior se nacházel právě tam... Proto se mi popravdě řečeno značně ulevilo, když byl muž nalezen o den později hajným, a to v terénu, který měli psovodi prohledávat týž den. Muž byl bohužel mrtvý, ale vzhledem k nízkým teplotám se to předpokládalo i při našem pátrání.

Jsem ráda, že jsem mohla být u toho, načerpat zkušenosti a pomoci tak, jak jen s Aylou umíme.

Prošlé terény

Odpočinek u oveček

11. listopadu 2011 v 12:58 | Tereza
Byly jsme se odreagovat u něčeho úplně jiného, než co jsme s Aylou zvyklé dělat pravidelně. Vyrazily jsme do České Rybné k Radko Loučkovi a jeho ovečkám.

Předchozí den jsme závodily v Hluboké a byly z toho pořádně unavené, takže jsem netušila, jak se na tenhle výmysl bude Ayla tvářit. Už po cestě v kufru trochu vrkala na Befíka a malou Estonii, jedno z dítek, které jsem pomáhala přivézt na svět, což je neklamná známka toho, že je utahaná.

O ovečky ale měla naprosto zdravý zájem, jak je vidět na fotografiích:
Ze začtáku byla Ayla trochu moc hrrr a ovečky spíš rozháněla, než sháněla. I mě chvíli trvalo, než mi došlo, co mám po feně chtít a jak jí to říct. Potom už nám to šlo docela obstojně, takže to možná chvíli vypadalo i jako pasení a ne příprava na porážku...


Dřív jsem myslela, že psa nemůže nikdy bavit nic tak hodně, jako to, na co byl vyšlechtěný. Chtěla jsem proto dělat s Aylou pasení, ale nemožnost trénovat poblíž bydliště nás nakonec přivedla k záchranářům. Když o tom tak přemýšlím, tak jsme se od toho pasení příliš nevzdálily, protože Ayla místo poztrácených a opozdilých oveček hledá poztrácené figuranty a vyžene je pryč z úkrytů, zpátky ke mě:-) I tak snad občas budeme mít možnost za ovečkami zajet, byla to fain zábava. Děkujeme Lence a Ditě za pozvání:-)

Autor fotografií: Lenka Fránková

Prázdniny v Posázaví

29. srpna 2011 v 12:29 | Tereza
Na týden od 22.srpna jsme se Aylou odporoučely na naší chatu poblíž Sázavy. Letos to bylo už po druhé, co jsme se tam krásně flákaly, užívaly si sluníčka, nic nedělání a tentokrát i pořádného koupání, protože bylo vedro vskutku tropické.

Výlet na Okoř 16.7.

2. srpna 2011 v 13:13 | Tereza
Vzaly jsme tátu a Rockyho a vydaly se zase na jeden krátký výlet za Prahu.

Týden bez vodítka

12. července 2011 v 21:28 | Tereza
Po dlouhé době nepřidávám článek o aktivním tréninku, ale o obyčejném odpočinku.

Na Slapské přehradě

11. dubna 2011 v 23:08 | Tereza
V pátek jsem se rozhodla, že už je konečně na čase, abychom se vydali kousek dál za Prahu.

Týden v Beskydech

19. srpna 2010 v 0:01 | Tereza
Jako každoročně jsme vyrazili s tátou a oběma psy na krátkou turistickou dovolenou.

Druhý krátkosrstý sraz

28. května 2010 v 8:47 | Tereza

Tentokrát jsme se vydali okupovat Divokou Šárku


V sobotu byla klubová výstava kólií, na kterou jsem se sice těšila, avšak bohužel jsem se na ní nestihla přihlásit, takže jsme sobotu trávili jako obvykle na cvičáku. Když už jsem si nemohla užít kraťandy na výstavě, svolala jsem jich pár na neděli. Na to, že jsem vše dala vědět jen dva dny předem, sešel se slušný počet šesti ksds (=krátká srst, dlouhý sosák). Kromě Šakala, Čendy, Indiho a Blacka jsme měli prominentního hosta, žamberku lenelku PT (Black a PT zde).

PeeTee
pt

Mrazivá procházka ve slunečném dni

7. března 2010 v 22:04 | Tereza
Nechala jsem se zlákat nedělními slunečními paprsky, které mi pronikaly oknem do pokoje, narychlo se sbalila a vyrazila s Aylou do Šárky.

Krátkosrstý sraz

28. února 2010 v 19:24 | Tereza
Pozvali jsme kamarády z Prahy šest i vzdálenějšího okolí
Protože mám už celkem slušný seznam kontaktů v adresáři jménem "KK", pozvala jsem všechny na krátkou procházku do Stromovky. Sice nedorazili všichni, kteří účast přislíbili, ale i tak se sešlo šest kraťand a jedna borderka, což byla nakonec docela pěkná smečka.

Dejvický kóliák Indy

19. února 2010 v 19:08 | Tereza
Když jdu s Aylou do Stromovky o víkendu, vždycky se tam potkám s někým známým se zdejší psí komunity. Indyho potkáváme pravidelně a protože jsem měla foťák, snažila jsem se udělat pár fotek. Přestože mám nový superrychlý stroj, na pubertální kólii dost rychlý nebyl, a tak je většina fotek rozmazaných a je na něm špička ocasu a zející prázdnota.

Prokopské údolí

7. února 2010 v 22:38 | Tereza

Dnešní procházka patřila hlavně dvěma zlatům

Taková obyčejná procházka

30. ledna 2010 v 18:21 | Tereza

Je zima jak v psinci, dokonce taková zima, že by tam ani psa nevyhnal, a my venku přeci jenom byly!

V Šárce se smečkou

21. ledna 2010 v 13:07 | Tereza

Tři velcí a jedno malé

Pozvali jsme na procházku Adinu Black Vermiko, bydlí na kraji Divoké Šárky, a tak se tam občas potkáváme. Adina už pomalu ztrácí ostych a zapojuje se do her.

Tak to jsou oni. Zleva Ayla, Čenda, Šakal, Adina.

Letní pohoda

20. ledna 2010 v 23:23 | Tereza

Na chatě se smečkou

léto 2009
Ve složení T+A team, Šakal, Čenda a Hanka jsme se jeli poflakovat do posázaví. Hanka byla chtě nechtě představena polovině mojí rodiny. Maminka vyprávěla veselé historky z mého dětství (ano, je to opravdu roztomilý zvyk někomu vyprávět přede mnou, jak jsem byla jako miminko šikovná...) Já jsem si vyzkoušela, jaké je to spát v posteli se třemi psy, Hanka se v noci spřátelila s naším plchem, Šakal skočil do řeky, aby se pokusil ulovit kanoistu...

V Karpatech

19. ledna 2010 v 23:47 | Tereza

Konečně pořádná příroda

léto 2009
V Bílých Karpatech jsme už před pár lety byli, ale táta si tenkrát vyvrkl kotník na prvním výšlapu, takže celou dovolenou strávil v posteli. Tenkrát byl ještě můj život chudší o trikolorní poklad, takže, abych nechodila sama, snažila jsem se přesvědčit alespoň Rockyho, aby po Karpetech chodil se mnou. Nechtěl. Tehdy jsem se vážně rozhodla, že si pořídím svého psa. Karpaty mě okouzlily a kdo jste tam nebyl, brzo to napravte. Tátovi jsem o nich tak básnila, že jsme se tam vypravili znovu. Tentokrát jsme si to užili všichni! Ayla asi udělala rekord v denním počtu překročení státních hranic, když na hraniční cestě pobíhala tu nalevo, tu napravo.

Na podzim už je většina luk pokosených, tohle je výjimka

V Šárce s Nelou

19. ledna 2010 v 0:31 | Tereza

Ayla sedmiměsíční

K tomuto výletu se váže veselá historka, o které si můžete přečíst v rubrice Štěkání
Nejprve se seznamte s Nelou, českou strakatou fenou

Sraz se sestrami

19. ledna 2010 v 0:22 | Tereza
Psicím je necelých šest měsíců...

Jeden z posledních dní roku jsme si daly sraz se sestrami Aytou a Adjarou (neboli Jaruškou)


První fotka z celého srazu. Takhle si holky padly kolem ramen.

Konec prázdnin jsme strávili na chatě v posázaví

18. ledna 2010 v 23:54 | Tereza

Ayla tříměsíční

Ve složení T+A team, bratr Terezy, Eva, Maruška a Rocky jsme si užívali posledních prázdninových dní.

Eva učila Aylu kousat bačkory (Nebo naopak?)
 
 

Reklama