Naše první psí děti

25. května 2012 v 16:50 | Tereza |  Naše psí děti
Vrh "F" Leneli....


Otec:
Artemus Bohemia Elenor
rodokmen ZDE
Cea DNA Normal
MDR +/-
výstavní úspěchy: CAC, R.CAC, R.CACIB

Art je pes střední výšky, silné kostry, výborně syté zlaté barvy, má správně nasazené a přirozeně klopené uši a vynikající, lehký pohyb se správně neseným ocasem. Celkově je to harmonický, typický představitel plemene.


Také povahu má Art velmi příjemnou. Je tak akorát temperamentní, přátelský k lidem i k ostatním psům. Je to hravý, učenlivý a bezproblémový pes. Art nežije v rodině, která by si libovala ve sportovních exhibicích, ale i tak jsem neváhala nakrýt s ním Aylu, i když pro mě jsou povaha a pracovní potenciál (vedle zdraví a exteriéru) jedněmi z nejdůležitějších kritérií. Art je žravý, pozorný pes, aportuje, takže jsem přesvědčená, že kdyby si ho býval vzal nějaký sportovní nadšenec, mohl s ním slavit úspěch. I bez toho je ale Art spokojený, nadšeně doprovází svoji rodinu na výletech a svědomitě hlídá zahradu, nebo hlídání alespoň předstírá, jak mají kolie ve zvyku;-)


Dočkaly jsme se a od 21.5. 2012 pečujeme o 7 krásných psíčat.
Máme 5 zlatých a 1 trikolorního kluka a jednu trikolorní holčičku.

Fotky se jmény naleznete tady: http://kolie.rajce.idnes.cz

1.6.
Štěňátkům je dvanáct dní a začíná s nimi být legrace. Do teď to byly uzlíčky lačnící jen po struku a klidném spánku, ale teď už začínají pejskovatět. Z pelíšku se občas ozve neartikulované "ňaf" a ze spícího klubka se občas nějaký odvážlivec vydá opileckým krokem na průzkum po bedně, mžourá u toho pootevřenýma očkama a vypadá jako po flámu. Ostatně bodejť by ne, když propil celou noc a teď to nemůže dospat. Bezzubými čelistmi začínají zkoumat okolí a žužlají, co jim přijde pod tlapku. My lidé si ale nejvíc užívame toho, že se všichni naši kluci i jedna dáma začali náramně krásně mazlit. Užívají si drbání, slastně se u toho vrtí a hravě nás chytají za prsty.

15.6.
Štěňátka už zvládla dokonale zpejskovatět,rostou jim zoubky, běhají, hrají si, štěkají a rostou jako o život. Učí se jíst z misky a nezapatlat se u toho a hromádky dělají víceméně na jednom místě. A loužičky? No, na ty někdy uprostřed hry není moc čas, ale v pelíšku už se objeví jen výjimečně. Ayla kupodivu ve štěněcím pokoji začíná opět trávit čím dál víc času a s dětmi si opatrně hraje.

10.7.
Robátka už nejsou žádná robátka, ale pořádní loupežníci, kteří demolují byt a objevují zahradu. Jejich hry jsou daleko promyšlenější, umí se plížit, taktizovat a bojovat jako velcí psi. Aportují, přetahují se a připravují se do nových domovů. Do alba na rajčeti jsem přidala nové fotky.

12.7.
Byli jsme na vyšetření u MVDr. Jiřího Beránka a všechna štěňátka jsou prostá všech očních vad! Čekáme na výsledky DNA testů na CEA a MDR. Děti si zvykají na oboječky a na krmení granulemi, aby je u nových majitelů nic nepřekvapilo. Ayla ještě občas kojí a štěňátkům vyvrhuje, takže si stále užívají Mama Hotel all inclusive. Ayla si s dětmi stále krásně hraje, tulí se s nimi v pelíšku a je celá šťastná, když celou smečku vypustíme na zahradě. Máme z dětí obrovskou radost obě a já navíc obdivuju Aylu, jak je výborná matka.

17.7.
Máme výsledky genetických testů. Vyšly výborně! Doplnila jsem je u jednotlivých štěňat.

31.7.
Jedno pondělní ráno Ayla naposledy nakojila všechny děti a po tom už kojit odmítala. Ten samý den odcházela do nového domova Cira, takže to aspoň bylo spravedlivé a nemusela bráchům nic závidět. Po ní odešli Falco s Daddym a doma mi zůstali tři zlatí raubíři. Učili jsme se chodit na vodítku, projeli jsme se tramvají a metrem a udělali jsme si výlet do Brdských hvozdů. Idilka se změnila, když jsme se ocitli upřostřed hrozivé bouřky. Štěňátka byla durch mokrá a utahaná tak, že prospala celý zbyetk dne. Předpoklad, že se třemi štěňaty to bude doma už snadné, byl mylný, protože každým dnem nabírali na rychlosti, síle i chytrosti, takže jsem s vděkem přijala Lenčinu nabídku, že se Frnk přestěhuje do Žamberka, zatímco jeho nová rodina zařídí vše, co potřebuje zařídit před jeho příchodem. Frnk si na první očuch padl do noty s Gantem, který také čekal u Lenky na stěhování, takže ani neškytl, když jsme z Žamberka odjížděli. Festík už se doma také dlouho nezdržel, přestěhoval se do Plzně, kam jsme ho doprovodili a při té příležitosti navšítvili Daddyho. Kluci bydlí blízko u sebe a budou chodit do stejné školky. Ještě s Festíkem jsme stihli první sraz prazškých štěňátek a pomuchlali a požvýkali jsme Ciru s Falcem.

Přidala jsem fotky do alba na rajčeti!


Fest Aylax Leneli
CEA normal, MDR1 +/-
Fest odjel do Plzně, bude žít obyčejným rodinným životem a možná se zkusí uchytit jako canisterapeut.

Festík je optimistické temperamantní štěňátko, drobný, rychlý, mazlivý pejsek. Hodí se především na sport, nebo jako aktivní kamarád, ale nedělal by nám ostudu ani na výstavách.
Zrzounek s tenkým límečkem. Jako první objevil, že se dá vrtět s ocáskem, což do teď v kuse dělá. Nechodí, běhá.

Frnk Aylax Leneli
CEA carrier, MDR1 +/-
Frnk bude dělat společnost dvěma dětem a bude mít na starost pořádek na malé rodinné farmě, takže bude mít plné tlapky práce.

Zlaťáček s širokým límcem a jednou tlapkou barevnou až na zem. Středně velký, středně zlobivý a nenápadný, dokud ho nějaký batr nebo sestra nerozpálí, to se potom nedá přeslechnout.

Fofr Aylax Leneli
CEA normal, MDR1 +/-
Fofřík alias Falco bude bydlet téměř za rohem, volný čas bude trávit u koní a chtěl by se stát canisterapeutem, na což ho příroda obdařila dokonale něžným výrazem.

Nejmenší zlatý pejsek, s pravidelným širokým límečkem a bílým čumáčkem. Velikostní náskok fofrem dohání. Jemný a něžný, ale u ničeho nesmí chybět.

Fíha Aylax Leneli
CEA normal, MDR1 -/-
Fíha alias Cira se přestěhuje kousek vedle k mojí výborné kamarádce a budou spolu objevovat taje kynologie. Chtěly by zkusit od všeho trošku a potom si snad vyberou, kam je nejvíc táhne srdce.

Trikolorní fenka, jediná a výjimečná. Jemný fenčí výraz mate nepřítele. Hlasitá, ale krásně holčičí fenka, která se mezi tolika brášky rozhodně neztratí.

Fajn Aylax Leneli
CEA normal, MDR1 +/-
Už je to tak. Fajn zůstává doma a pokusím se s ním udělat kariéru v záchranařině. On zatím touží po tom stát se popelářem nebo banditou, ale uvidíme...

Výrazný zlaťáček s půlkou límečku, ale dvojnásobkem drzosti. Jako první měl proklubané zoubky, asi aby budil dojem největší šelmičky.


Flok Aylax Leneli
CEA carrier, MDR1 +/-
Flok alias Daddy se přestěhuje do Plzně, ale budeme se snad občas vídat. Chtěl by se stát profesionálním společníkem, ale možná si občas hopne nějaké to agility a už teď je přihlášený na cvičák.

Silný zlaťáček bez límce, za to s nápadným bleskem na zádech. Specialista na špatně přístupné struky a na dojídání příkrmů, na které už nikdo neměl místo.Fígl Aylax Leneli
Náš prvorozený trikolorní pejsek. Drobné štěňátko, které připomíná maminku před zrcadlem. Bystrý milý pejsek a nebojácný všetečka.

Fígl zemřel. Děkujeme ti, kamaráde, že jsi nám dělal radost alespoň těch krátkých šest týdnů. Nepoznal jsi bolest ani hněv, celý život tě všichni kolem měli rádi, hrál sis a byls šťastný do posledního dne. Promiň, že jsme v tu chvíli s Aylou nebyli u tebe a odpusť, že jsem ti nedokázala pomoci.
 


Komentáře

1 Barča a Toffee Barča a Toffee | Web | 25. května 2012 v 20:43 | Reagovat

Moc gratulujeme k nadílce, boží jsou, ať se jim daří! A fenka zůstává doma, když je to jediná slečinka? 8-)

Barča a Toffee

2 Eva a holky Eva a holky | Web | 26. května 2012 v 7:55 | Reagovat

Moc gratuluju Ayle k štěníkům. Jsou krásní fšici :-) .Ať se jim daří a mají fajn domovy.

3 Jana, Mauzy a Brest Jana, Mauzy a Brest | 26. května 2012 v 9:50 | Reagovat

Nádherní, na fotce dole nejvíc ten vlevo :-) , ale to může být za chvíli jinak ;-)

4 Art a jeho páni Art a jeho páni | 26. května 2012 v 11:39 | Reagovat

Art je pyšný na potomky. Kocháme se štěňátky všichni. Gratulace Ayle a paničce.

5 Terezas Terezas | 26. května 2012 v 12:32 | Reagovat

[1]: Holčička půjde k mojí skvělé kamarádce, která bydlí blízko, takže si jí stejně budu užívat :-) Myslím spíš na nějakého kluka, toho největšího sígříka, ale ještě nevím.

6 Žukesi ,Dasty a Topi Žukesi ,Dasty a Topi | 26. května 2012 v 20:06 | Reagovat

Gratulujeme k nádherným štěndům :-)  :-)  :-)

7 Dita Dita | 28. května 2012 v 21:15 | Reagovat

Ayla je profimatka a jak vypadá šťastně .-) Ta první fotka je pravdu dojemná.

8 Terezas Terezas | 28. května 2012 v 23:44 | Reagovat

[7]: Dito, ona je opravdu úžasná matka, hlídá si je a pečuje, ale narozdíl od prvních dní si zas začíná užívat svých dřívějších koníčků a u dětí není nonstop. Po porodu už nabrala sílu a je teď fakt tak krásně spokojená. Ten výraz na první fotce je skvělý, viď:-) Ale obávám se, že v tomhle případě se neusmívá kvůli dětem, ale kvůli kouzelnému slůvku "masíčko" ;-)

9 LeJeMy LeJeMy | 29. května 2012 v 11:32 | Reagovat

LeJeMy zdraví A-Team :-) Velikánská gratulace k mimískům. Jsou krásní a na fotkách je vidět, že apetit mají pořádný :-D Přejeme, aby byli všichni zdraví a spokojení a měli perfektní akční páníčky, jako jste vy s Ayluš.

PS: suprový jména! :-D

10 Leneli Leneli | E-mail | Web | 1. června 2012 v 17:09 | Reagovat

"E"čka zdraví "F"ka!!! :-)
Jsem zvědavá, jestli se nám je podaří vypustit všechny do jedný grupy, až poporostou. To by bylo super, ne? :-D

11 Edita Edita | 2. června 2012 v 9:56 | Reagovat

Teda prckové od minule pěkně vyrostli (zvlášť Fofřík) :) Už se moc těším, až začnou pořádně koukat, zase bych je přišla pomuchlat :)

12 Šárka Šárka | E-mail | Web | 4. června 2012 v 16:58 | Reagovat

Tak jsme s babičkou Artynkou jukly na vnoučky :-) jsou to krásný plyšáčci a už se těšíme až povyrostou na další fotky ;-)... posíláme podrbání a přejeme jim do života jen ty nej páníky!!!

13 Terezas Terezas | 4. června 2012 v 21:12 | Reagovat

[10]: Lenko, vypustit je dohromady by byla nádhera, jestli k tomu propůjčíš svojí zahradu, tak proč ne, ale trochu z toho mám osypky už teď :-D

14 Leneli Leneli | E-mail | Web | 5. června 2012 v 23:50 | Reagovat

ZAHRADA JE PLNĚ K DISPOZICI!!!
JUCHŮŮŮŮ - TO BUDE BOMBA O_O, TO PROSTĚ MUSÍME SPÁCHAT :-D!

15 LeJeMy LeJeMy | E-mail | 13. června 2012 v 8:02 | Reagovat

Tý jo! Leni, Teri, to by bylo super! 8-) Doufám, že bych se této akce také mohla zúčastnit :-D

16 Leneli Leneli | E-mail | Web | 14. června 2012 v 21:18 | Reagovat

[15]: No ještě ty tvý dva do toho!!! Jasan, ti by tam chyběli!!! :-x

17 LeJeMy LeJeMy | 11. července 2012 v 8:37 | Reagovat

Ahoj F.A.Teame,
Fígla je nám moc líto :-(, bylo to nádherné šťěňátko.
Myslíme na Vás, aby Vám těch dalších 5 chlupatých kuliček pomohlo od smutku a prázdného místa, které Fígl po sobě zanechal.

18 LeJeMy LeJeMy | 11. července 2012 v 8:46 | Reagovat

[17]: Samosebou 5 chlupatých kuliček a jedna chlupatá kulinda - mi z textu vypadla 8-)

19 Leneli Leneli | E-mail | Web | 13. července 2012 v 21:44 | Reagovat

Ahoj Terezo,
je mi moc líto, že jsi krutost chovatelského života okusila již v prvním vrhu. Máš tu školu od začátku se vším všudy :-(.
Doufám, že všechno už bude OK, volní pesci brzy najdou své bezva rodiny a s Fajnem vám bude prostě FAJN! ;-) Jóóó, srdci neporučíš... a osudu neutečeš :-D.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.