Homologie

16. května 2010 v 19:45 | Tereza |  Štěkání a povídání
Konečně jsme doma přišli na to, jak pojmenovat Aylin největší koníček. Tím koníčkem je samozřejmě právě homologie, tedy věda, která se zabývá lidmi a jejich výcvikem, (z lat. homo=člověk, logos=věda).


Ayla se homologií zabývá odmalička a pečlivě. Doma nás má dokonale pod palcem a stále pracuje na tom, aby nás učila nové povely.Začala jako štěně, kdy mohla naplno využívat svojí štěněcí roztomilosti a zdánlivé nevinnosti, aby nás na sebe dostatečně navázala. A to se jí povedlo. Moje matka například kdysi tvrdila, že pes do bytu jen přez její mrtvolu a teď doma leze po čtyřech hraje si s Aylou.

Psi mají patrně daleko víc rozumu než lidé, protože svoje pány neučí žádné zbytečnosti jako například otočku kolem vlastní osy a podobně. Ayla mě naučila plno jiných vyloženě praktických povelů. Když potřebuje podrbat, přijde, protáhne se a nechá neodolatelně vystrčený zadek. Povel "hoď!" umím taky výborně. Stačí, aby něco přivlekla, upustila mi to k nohám a štěkla. Upřený pohled na misku znamená povel "nakrm!", pohled na dveře "pojď ven". Mohla bych takhle pokračovat donekonečna.

Původně jsem myslela, že vychovávám já jí, ale zjistila jsem, že ona sama si mě přetváří k obrazu svému. Dřív jsem pochybovala, jestli zvládnu chodit na dlouhé procházky někam do parku den co den, ale dnes už výlety přímo vyžaduju a pokud někdy nemůžeme jít na pořádnou běhačku na volno, jsem vyloženě nespokojená. Ayla je naštěstí tak hodná, že mě bere ven pořád.

Aylina záliba v homologii je patrně příčinou toho, proč si s ní tak dobře rozumím. Homologie není jen o výcviku příslušníků rodu Homo, ale i jen v prostém kontaktu s nimi. I mě totiž baví veškeré aktivity se psy včetně cvičáku, pohybu na čerstvém vzduchu a podobně. Já tuto svojí zálibu s nadsázkou pojmenovávám kynologie, i když náš nesystematicky vedený výcvik by se tímto vznešeným jménem snad ani nazývat neměl.

Nicméně Ayla se považuje za profesionální homologa zcela právem. Jejím denním chlebem je být roztomilá, zábavná a krásná, abychom ji mi lidé měli rádi a splnili, co jí na očích uvidíme.

ja a ay
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.