Proč má kolie dlouhý nos a proč má sklopené špičky uší

7. února 2010 v 20:22 | Tereza |  O krátkosrsté kólii
Proč si lidé dali takovou práci, aby vyšlechtili psa s tak dlouhým čumákem a prapodivně sklopenýma ušima?

Nějaký důvod to mít muselo a těžko bychom obstáli jenom s vysvětlením, že je to hezké. Hezké to sice skutečně je a dnes už to určitě hraje velkou roli při šlechtění, ale hledala jsem ten praktický důvod, proč tomu tak je. Vysvětlení uší se nabízí jen jedno a je zcela prosté, jednoduché a naprosto nenapadnutelné! Jeho autorem nejsem já; přivedla mě na něj Martina od Ayty.

Psi se zcela sklopenýma ušima jsou nejvíc roztomilí, protože vypadají celoživotně neškodně jako štěňátka. Můžeme ale jen spekulovat o tom, jaký vliv to má na jejich sluch. Zkuste se do něčeho zaposlouchat s dlaněma na uších. Naopak to má ale tu výhodu, že psům do uší neprší. Všimněte si, jak chudáci němečtí ovčáci musí ve velkem dešti ty uši sklopit a držet je úplně u hlavy, aby v nich neměli rybníčky. Kólie je ale naprosto nad věcí, ať je jak je. Ta sklopená špička ucha funguje jako okap nebo stříška, do ucha tedy neprší, ale je zároveň dostatečně vztyčené, aby do něj doléhaly i ty nejjemnější zvuky. Kolie uslyší šustění sáčku s piškoty přez dvoje zavřené dveře.

Dlouhý nos se dá vysvětlit jednou až příliš pravděpodobnou teorií, ale já jsem si vytvořila teorii vlastní, která se mi líbí daleko víc.

O mojí kólii se dá říct, že "strká nos do všeho" i tam, kam nemá. Z toho vyplývá jedna nepříjemná schopnost. Ayla totiž tím nosem dosáhne na dno jakékoliv kapsy, aby odtamtud mohla ukrást nějaký pamlsek nebo kapesníky. Ayla kdysi trpěla obscesí na kradení a trhání papírových kapesníků, takže jsme se nemohli divit, když nám mizely i z hlubokých kapes kabátů a my si je potom venku museli půjčovat i od úplně cizích lidí.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.