Leden 2010

Taková obyčejná procházka

30. ledna 2010 v 18:21 | Tereza |  Co se dělo

Je zima jak v psinci, dokonce taková zima, že by tam ani psa nevyhnal, a my venku přeci jenom byly!Proč mám nejraději trikolorky

24. ledna 2010 v 23:00 | Tereza |  Štěkání a povídání
Rozhodně bych nerada, aby to vyznělo, jakože jsem nějaký psí rasista. Líbí se mi zlaté kolie, protože jsou prostě zlaté, blue merle proto, protože jsou tak zvláštní...ale trikolorní vede. První důvod je ten, že trikolorky jsou sice málokdy tak pěkně zbarvené, aby si to člověk užil, ale když už se naskytne pěkná trikolorka, s tmavou černou, sytým pálením a čistou bílou, tak je to zážitek, který převáží všechny ostatní. A ten druhý důvod? Chlapi se taky nikdy nedohodnou, jestli jsou lepší blondýny nebo tmavovlásky. Já mám doma blondýnu, černovlásku a zrzku v jednom! Jak jste na tom Vy? Hlasujte prosím v anketě.

Zleva: Baden Baden Bila Kaifa, Adjara Bela Leneli, Ayla Ayla Leneli

Ayla a myš

22. ledna 2010 v 15:14 | Tereza |  Štěkání a povídání
Tak jak ji neznáte

V Šárce se smečkou

21. ledna 2010 v 13:07 | Tereza |  Co se dělo

Tři velcí a jedno malé

Pozvali jsme na procházku Adinu Black Vermiko, bydlí na kraji Divoké Šárky, a tak se tam občas potkáváme. Adina už pomalu ztrácí ostych a zapojuje se do her.

Tak to jsou oni. Zleva Ayla, Čenda, Šakal, Adina.


Letní pohoda

20. ledna 2010 v 23:23 | Tereza |  Co se dělo

Na chatě se smečkou

léto 2009
Ve složení T+A team, Šakal, Čenda a Hanka jsme se jeli poflakovat do posázaví. Hanka byla chtě nechtě představena polovině mojí rodiny. Maminka vyprávěla veselé historky z mého dětství (ano, je to opravdu roztomilý zvyk někomu vyprávět přede mnou, jak jsem byla jako miminko šikovná...) Já jsem si vyzkoušela, jaké je to spát v posteli se třemi psy, Hanka se v noci spřátelila s naším plchem, Šakal skočil do řeky, aby se pokusil ulovit kanoistu...

Členové naší smečky

20. ledna 2010 v 22:15 | Tereza |  Kamarádi
Půljezevčík Rocky

V Karpatech

19. ledna 2010 v 23:47 | Tereza |  Co se dělo

Konečně pořádná příroda

léto 2009
V Bílých Karpatech jsme už před pár lety byli, ale táta si tenkrát vyvrkl kotník na prvním výšlapu, takže celou dovolenou strávil v posteli. Tenkrát byl ještě můj život chudší o trikolorní poklad, takže, abych nechodila sama, snažila jsem se přesvědčit alespoň Rockyho, aby po Karpetech chodil se mnou. Nechtěl. Tehdy jsem se vážně rozhodla, že si pořídím svého psa. Karpaty mě okouzlily a kdo jste tam nebyl, brzo to napravte. Tátovi jsem o nich tak básnila, že jsme se tam vypravili znovu. Tentokrát jsme si to užili všichni! Ayla asi udělala rekord v denním počtu překročení státních hranic, když na hraniční cestě pobíhala tu nalevo, tu napravo.

Na podzim už je většina luk pokosených, tohle je výjimka

Psí kusy

19. ledna 2010 v 21:32 | Tereza |  Štěkání a povídání
Uspořádala jsem sérii fotek, které oslavují krásu psího těla:-)
Modelem mi nemohl stát nikdo jiný než Ayla.


V Šárce s Nelou

19. ledna 2010 v 0:31 | Tereza |  Co se dělo

Ayla sedmiměsíční

K tomuto výletu se váže veselá historka, o které si můžete přečíst v rubrice Štěkání
Nejprve se seznamte s Nelou, českou strakatou fenou

Sraz se sestrami

19. ledna 2010 v 0:22 | Tereza |  Co se dělo
Psicím je necelých šest měsíců...

Jeden z posledních dní roku jsme si daly sraz se sestrami Aytou a Adjarou (neboli Jaruškou)


První fotka z celého srazu. Takhle si holky padly kolem ramen.

Konec prázdnin jsme strávili na chatě v posázaví

18. ledna 2010 v 23:54 | Tereza |  Co se dělo

Ayla tříměsíční

Ve složení T+A team, bratr Terezy, Eva, Maruška a Rocky jsme si užívali posledních prázdninových dní.

Eva učila Aylu kousat bačkory (Nebo naopak?)

Co nás baví

18. ledna 2010 v 20:15 | Tereza |  Co nás baví
Jsme členy Záchranné brigády kynologů Praha
Ayla se třikrát zúčastnila ostré pátrací akce, ale další její využití přerušily dvě mateřské dovolné a nyní už se zřejmě do praxe nevrátí, protože ji začalo silně omezovat staré zranění na tlapce. Fajn aktivně trénuje a vypadá slibně, i když je s ním ještě hodně práce a velmi pomalu zraje. Každopádně Fajnovo využití v praxi je náš cíl a doufáme, že k tomu začne brzy směřovat.


Se záchranařinou souvisí stopování. Ayla i Fajn složili pouze jednu zkoušku, která obsahuje stopu a další stopařské zkoušky skládat nebudou. Zejména Aylu stopa nesmírně baví, takže stopujeme jen tak pro zábavu. Děláme douhé, staré, křížené a celkově výrazně složitější stopy, než jsou na základních zkouškách, ale vůbec nezáleží na provedení stopy, takže si Ayla zvykla ověřovat, chodí v pachovém mraku a stopuje bez vodítka, abych jí do toho opravdu nemohla kecat. Rozhodně ji toto stopování baví víc než nudné lomené stopy.

Na nášlapuAyla i Fajn složili zkoušku vloh ovčáckého psa - ZVOP.
Vlohy oba projevili hned a nesmírně je pasení bavilo, ale aktivně nyní netrénujeme. Ovčácké vlohy Ayla i Fanoušek využili v praxi, kdy jsme v létě 2014 brigádně hlídali stádo krav a každý večer je zaháněli do košáru.
Foto LukyOblíbili jsme si skijörging.
Je to velmi přívětivý sport pro moje klouby a navíc s Aylou obě milujeme zimu a sníh. Dogtrekking neděláme, protože při malých rychlostech Ayla tolik netáhne a v létě stejně dáváme přednost ne tolik organizovanému sportu a pohybu "na ostro", tedy bez vodítka. Fajn se učí tahat na profi postroji od firmy Non - stop a čekáme, až napadne sníh a budeme moci vyrazit na běžky. Uvidíme, jak ho to bude bavit v tempu.

Tažná krátkosrstá kolie

O Ayle

18. ledna 2010 v 20:08 | Tereza |  Ayla Ayla Leneli
volací jména: Ayla, Jelito, Jelítko, Opar, Zubatá
narozena: 27.6. 2007
matka: Bayla Bayla Nirreterrit
otec: Zero Hour Fantazija
rodokmen Zde
55cm
plnochrupá
DKK, DLK 0/0
CEA DNA carrier
CEA/PRA/KAT klin.prostá (jako štěně & 2017) (MVDr. Beránek)
MDR1 -/-
výstavy: Výborná (2,3)
zkoušky: ZTV1, ZZP1, RH-E, ZZZ, ZVOP
prakticky nasazena: 10.9. 2012 Čestlice, 21.1. 2013 Louňovice,14.8.2014 Dobříš

Plemeno, se kterým budu moci vyzkoušet všemožné psí sporty, které zvládne život ve městě i tůry v přírodě, jsem vybírala několik let. Konkrétně Aylu jsem měla vybranou během několika sekund. Podle fotek jsem sice měla v hledáčku její sestru, ale naše první osobní setkání rozhodlo okamžitě a nikdy jsem toho výběru nelitovala. Teď už tedy vím, že plemeno se musí vybírat rozumem, štěně srdcem.

Ayla je fena se silnou komplikovanou osobností plnou protikladů. Ayla se nedá popsat, musí se zažít. Ať napíšu cokoliv, Aylu to úplně vystihnout nemůže. Je to fena, která je mimořádně empatická a položila by za mě život, ale zároveň má trochu kočičí sebestřednou povahu. Je velmi společenská, miluje lidi a přivítala by snad i chlapa se skrvavenou sekerou o půlnoci v lese . Ovšem člověka považuje tak trochu za tvora sobě rovného, takže cizího neposlechne a nenechá se ani pohladit, pokud sama nechce. Mazlí se výjimečně, ale když už, tak to stojí za to a nedá se na to zapomenout. Nic nedělá napůl. Buď nic, nebo všechno.

Ayla je nejváženější a nezpochybnitelnou šéfkou psí části naší rodiny. Je vůdčí typ, ale na cizí psy se zbytečně nepovyšuje a konflikty nevyvolává. Za mlada byla nekonečně hravá a rozehrála i psa, který o to zprvu vůbec nestál, ale teď už jí na hraní stačí Fajn, se kterým řádí neustále od té doby, co se naučil běhat.

Hravost, urputnost, exhibicionismus, inteligence a fenomenální paměť určují, že se z Ayly stala skvělá cvičenka a velmi si oblíbila především záchranařinu, ale i jakékoliv jiné plnění úkolů, které jsem pro ni vymyslela.

Ayla je slovo mnoha významů. V turečtině slovo "ayla" znamená totéž co "aura" a v češtině tuto auru kolem slunce nebo měsíce nazíváme "oparem" a tak tedy Ayla slyší i na "hele Opare", což používám v mírně vypjatých situacích. Hlavní původ jména je ovšem nejspíš v hebrejštině, kde znamená "dub". Nomen omen v tomto případě funguje dokonale, protože Ayla má povahu docela "dubovou".

Slovo "ayla" také znamená záři, štěstí a radost; atributy, které vnáší nejen do mého života.Ayla tříměsíční


Ayla v nejlepších letech

Odkazy

18. ledna 2010 v 19:47 | Tereza |  Odkazy

Rodina

http://www.leneli.cz/ (rodiče, chovatelská stanice, ze které Ayla pochází)
http://ajeje.webnode.cz (stránky Aylino bratra)
http://www.katkaadasty.websnadno.cz/ (Aylin mladší brácha)

Kolie

http://www.kratandy.cz/ (vše o kraťandách)
http://smoothcollie.forum24.ru/ (forum o KK v Aj, až se to rozjede, bude to skvělý zdroj informací)
http://smooth-collie-database.freehostia.com (internetová databáze krátkosrstých kolií)

Přátelé

http://nelatko.cz/ (geniální blog Ayliny psí kamarádky)

Pasení

http://vanourek-bordercollie.cz/cesky.htm (ve fotogalerii je Ayla a další KK)

Záchranařina


Agility

Ostavní výcvik

http://lerl.info/katachyon/ (s Aylou jsme se rozhodly do výcviku trochu vpustit nový vítr a zúčastnily se semináře o clicker tréningu, zatím se to učíme, ale vypadá to fantasticky)
http://www.kkr.cz/index.php?option=com_content (naskenovaná bible o pachových pracích, metodika se dnes trochu změnila, ale přesto velmi přínosné)

Zajímavosti

http://www.youtube.com/watch?v=xDjNndFtE70 (jak si hrají Americké kolie)

Jak nás zastihnete

16. ledna 2010 v 20:38 | Tereza |  Kontakt

Tereza Janovská

tereza@janovsky.eu
737 670 019
Praha

Ayla a její hlavní personál - tedy člověk, který se stará, aby měla vše, co potřebuje;-)
team
Celá Aylax smečka